ZASADY REFUNDACJI NFZ
Zakup produktów na zasadach refundacji NFZ możliwy jest WYŁĄCZNIE W NASZYCH PUNKTACH STACJONARNYCH ZLOKALIZOWANYCH na terenie Warszawy. Adresy wszystkich naszych PLACÓWEK są dostępne w zakładce KONTAKT. |
W dalszej części wpisu znajdziecie Państwo najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące refundacji NFZ.
|
Kto może skorzystać z refundacji? Każda osoba ubezpieczona w NFZ ma prawo do skorzystania z refundacji podczas kupna wyrobów medycznych, w tym przedmiotów ortopedycznych. Ile wynosi refundacja? Przepisy ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia podają wysokość limitu, w ramach którego NFZ finansuje wyroby medyczne. NFZ może pokryć zakup danego produktu w całości lub częściowo. W przypadku, gdy cena danego przedmiotu przekracza limit ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia, NFZ pokrywa koszty wyłącznie w ramach wskazanego limitu, natomiast pozostałą część kwoty dopłaca pacjent. |
Jak otrzymać produkt w ramach refundacji?
W celu otrzymania dofinansowania, konieczne jest otrzymanie od lekarza specjalisty tzw. ZLECENIA NA ZAOPATRZENIE W WYROBY MEDYCZNE.
Istnieją dwie drogi otrzymania takiego zlecenia:
- OSOBISTA WIZYTA U LEKARZA, podczas której lekarz wystawia i potwierdza zlecenie w eZWM (elektronicznym systemie wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń). Pacjent w trakcie wizyty otrzymuje papierową formę zlecenia, wydrukowaną przez lekarza z systemu eZWM.
- TELEPORADA - od marca 2020 r. w związku z regulacjami przepisów poczynionymi w ramach minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19, możliwe jest otrzymanie zlecenia na zaopatrzenie medyczne za pośrednictwem teleporady. Lekarz podczas telefonicznej konsultacji wystawia i potwierdzenia zlecenie w eZWM, po czym pacjent otrzymuje telefonicznie, za pośrednictwem sms-a lub mailowo informację o wygenerowanym numerze zlecenia.
Zlecenie wystawia i potwierdza lekarz. Wyjątkiem jest sytuacja negatywnej weryfikacji zlecenia. W takim przypadku pacjent musi osobiście zgłosić się do Oddziału Wojewódzkiego NFZ celem wyjaśnienia sprawy.
Kolejnym krokiem, po uzyskaniu zlecenia będzie jego realizacja, czyli zakup produktu w sklepie medycznym lub aptece. Wystarczy podczas zakupów podać PESEL oraz numer zlecenia.
Kto może wystawić zlecenie na zaopatrzenie? Czy tylko lekarz? Nie, osobami uprawnionymi do wystawiania zleceń na wyroby medyczne są:
Istotne jest, że zlecenie takie może wystawić lekarz w poradni mającej kontrakt z NFZ, jak i działający w ramach prywatnej praktyki. |
Kto może wystawić zlecenie na zaopatrzenie? Czy tylko lekarz?
Nie, osobami uprawnionymi do wystawiania zleceń na wyroby medyczne są:
- lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie: chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, chemioterapii nowotworów, onkologii i hematologii dziecięcej, geriatrii, ginekologii onkologicznej, położnictwa i ginekologii, neurologii, neurologii dziecięcej, urologii, urologii dziecięcej; pediatrii; chorób wewnętrznych
- lekarz POZ
- lekarz spełniający wymogi do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej;
- felczer ubezpieczenia zdrowotnego;
- pielęgniarka lub położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej.
Istotne jest, że zlecenie takie może wystawić lekarz w poradni mającej kontrakt z NFZ, jak i działający w ramach prywatnej praktyki.
Gdzie można zrealizować poświadczone zlecenie?
Poświadczone zlecenie pacjent może zrealizować tylko i wyłącznie w sklepach, które mają podpisaną umowę z NFZ. Co istotne, nie musi być to sklep na terenie zameldowania pacjent. W tym przypadku nie obowiązuje regionalizacja. W naszych sklepach realizujemy takie zlecenia.
Jak długo ważne jest zlecenie?
Zlecenie ważne jest bezterminowo z wyjątkiem zaopatrzenia comiesięcznego.
Ile razy mogę skorzystać z refundacji?
NFZ najczęściej przyznaje refundacje na konkretny czas, określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i dopiero po jego upływie można starać się o wystawienie kolejnego zlecenia. Wszystko zależy od rodzaju produktu.
PODSUMOWANIE - Zdobycie refundacji w 3 KROKACH:
- Udanie się do lekarza w celu otrzymania zlecenia na zaopatrzenie.
- Potwierdzenie zlecenia bezpośrednio przez lekarza lub w Oddziale Wojewódzkim NFZ.
- Zakup przedmiotu w sklepie, który ma podpisaną umowę z NFZ.